Ohjelma-aikataulu

Pitsiviikko Live -lähetyksen tarkan aikataulun löydät myös YouTubesta lähetyksen lisätiedoista.

0:12:09 Pyyrman trumbuttaa Pitsiviikko Liven avatuksi: Pyyrman Aki Peippo

0:16:58 Ohjelmaintro

0:18:07 Puhallinmusiikkia: Rauman soittokunnan Seitsikko

0:18:57 Pitsitanssi: Mirku Flika, Rauman soittokunnan Seitsikko

0:25:00 Puhallinmusiikkia: Rauman soittokunnan Seitsikko

0:26:40 Juhlapuhe: Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru

0:34:40 Aarne Pelkonen trio

1:04:03 Haastattelu: Pyyrmanin tarina ja perinne: miksi Pyyrman trumbuttaa? Pyyrman Aki Peippo

1:10:33 Haastattelu: Yhdeksän tunnin maratonpitsi 1/3: Pitsitaiteilija Tarmo Thorström

1:18:19 Kaupunkikierros 1/4

1:25:41 Hei me nyplätään: Pitsimissi Milja Saarinen & Nyplääjät ry, Pirjo Narkko

1:36:23 Raumankielistä viihdemusiikkia: Laura Suominen, Kari Vuorisalo

1:44:21 Jaaritus: Antonin bäev: Nortamo-Seor ry, Ossi Paavola

1:51:23 Raumankielistä viihdemusiikkia: Laura Suominen, Kari Vuorisalo

1:53:38 Juontajien keskustelua rauman giälestä

1:57:44 Kaupunkikierros 2/4

2:03:19 Keskustelu: Raumalainen identiteetti voimavarana ja luovuuden lähteenä, Heidi Ahlbom & Aarne Pelkonen

2:24:53 Kooste

 

Lastenohjelma:

2:26:46 Saagan katusirkus: ArtTeatro, Veera Kaijanen, Saaga Volkova, Slava Volkov

2:32:16 Nukketeatterinäytelmä: Prinsessa Ruusunen, Nukketeatteri Tiuku, Nukketeatteritaiteilija Kaisa Saari

2:54:20 Raumankielinen satu: Kolmk Kilipukki, Nortamo-Seor ry, Antti Rohiola

3:00:16 Lastenmusiikkikonsertti: Kerttu Rapala, Anni Rapala, Hertta Suoramaa & Talon orkesteri; Timo Koskinen, Seppo Kylänpää, Jarno Stenvall, Tommi Stenvall

3:15:49 Sirkusesitys ArtTeatro, Slava Volkov & Pauliina Räsänen

 

3:18:58 Keskustelu: Mustan pitsin yö ennen ja nyt: Johanna Närvä, Heikki Horila

3:37:50 Nopein nyplääjä –kilpailu

3:50:18 Yhdeksän tunnin maratonpitsi, 2/3

3:55:09 Anni Rapala & Talon Orkesteri

4:01:52 Nopein nyplääjä –kilpailu

4:11:26 Haastattelu: Käsitöiden lisääntyminen korona-keväänä, jatkuutko suosio? Hanna-Leena Rossi, Taito Satakunta

4:18:07 Anni Rapala & Talon Orkesteri

4:33:30 Vierailu pitsiliike Pits-Priiassa

4:43:01 Katugallup

4:49:50 Taiteilijatapaaminen: Kuvataiteilija Katri Paunu

5:00:42 Pitsiverho-installaatio: Katu- ja yhteisötaiteilijat Tuuli Huovila ja Essi Ruuskanen

5:04:45 Kooste

5:06:50 Iltasoitto: Veera Hakanpää, Anni Laaksonen, Emmi Lakaniemi, Aarno Suomi

5:12:12 Jaaritus: Pitsreunane nestuuk: Nortamo-Seor ry, Ossi Paavola

5:23:30 Vierailu kamera- ja puhelinmuseoihin

5:32:26 Kaupunkikierros 3/4

5:38:27 Taiteilijatapaaminen: Taidegraafikko Tommi-Wihtori Roström

5:48:42 Nuorten ympäristötaideteos, Nuori taide Aurora Salomaa & Kuvataiteilija Paavo Paunu

5:53:14 Taiteilijatapaaminen: Kuvataiteilija Kirsi Backman

6:02:15 Jaaritus: Syvärauma flikk: Nortamo-Seor ry, Ossi Paavola

6:04:21 Keskustelu: Kestävä Pitsiviikko – kaupunkifestivaali maailmanperintökohteessa

6:37:14 Kaupunkikierros 4/4

6:50:26 Sirkusesitys: ArtTeatro, Slava Volkov, Pauliina Räsänen

6:53:05 Yhdeksän tunnin maratonpitsi, 3/3, Pitsitaiteilija Tarmo Thorström

6:55:00 Lauri Ketonen & Talon Orkesteri

7:04:39 Poikasoittokunnan flashmob

7:08:34 Lauri Ketonen & Talon Orkesteri

7:25:04 Kooste

7:29:19 Häplänperän Valittajat

7:40:37 Lauluyhtye Myytti

8:28:40 Sirkusesitys: ArtTeatro, Veera Kaijanen, Pauliina Räsänen, Slava Volkov

8:36:42 Alina Sudenlehti

9:05:50 Valoinstallaatio, Anne Roininen